Людина повзаюча: все про повзання малюків

25.06.2017

Деякі педіатри називають новоздобуте вміння повзати «психологічним народженням» немовляти. Адже з цього моменту дитя перетворюється з об’єкта на суб’єкт, який може не просто виголосити своє бажання, а і здійснити його. Здатність самостійно пересуватися є величезним стрибком у розвиткові малюка.

Важливість повзання. Повзання розвиває м’язи – рук, ніг та спини (останні стають опорою для хребта). Але роль повзання не обмежується фізичним розвитком. Розвиваються різні види пам’яти: зокрема, малюк знає, що стоїть за цим височенним кріслом, або як дістатися он тої чарівної полички. Розвиток пам’яти іде пліч-о-пліч зі спостережливістю – маля дуже швидко помічає ті речі, які мають для нього значення. Це стосується не лише шафок та килимків, а й дрібних речей – наприклад, монетки, яка випала з вашої кишені на підлогу, тому будьте обачними: ви можете щось випустити із виду, а дитина обов’язково помітить нові предмети.

У маляти також з’являється вміння розрізняти глибину простору. Раніше, коли дитина була пасивним «пасажиром», вона бачила всі картинки навколо приблизно однаково – і мамине лице, і ліхтар, і хмарини були десь в одній площині. Тепер малюк почав «вимірювати» перспективу – далеко чи близько, досяжно чи ні. Все це розвиває бінокулярний зір, що є передумовою здатности до читання і писання.

Малюк також навчається ставити цілі і досягати їх: бачу новий м’ячик – підповзу до нього. Аж тут на заваді стає, наприклад, поріг, або м’ячик відкотився від маленької руки – і дитина пізнає емоції, яких раніше не знала: розчарування, злість, розпач. Або навпаки – задоволення від завершеного процесу, якщо м’ячик успішно спіймано. Все це дуже прискорює розвиток емоційности.

Навчаючись повзати, маля вчиться керувати своїм тілом, утримувати рівновагу. Координація рухів рук і ніг має позитивний вплив на розвиток дрібної моторики, яка, в свою чергу, прямо пов’язана з мовленнєвими центрами мозку. Повзання також дозволяє півкулям мозку розвиватися гармонійно та з однаковою інтенсивністю.

Період. Більшість діток починає повзати у віці від 7 до 10 місяців. Хоча деякі малюки пересуваються на всіх чотирьох навіть у 4 місяці, інші – аж у річному віці. А близько 6% малюків взагалі пропускають цей етап моторного розвитку і відразу починають ходити!

Розвиток навику повзання. Близько трьох місяців дитя починає впевнено тримати голівку. Трохи згодом під час викладання на животик малюк все довше бавиться, а часом навіть піднімає верхню частину тулубу. Ще трошки пізніше він навчиться перевертатися з животика на спинку і навпаки. Наступним кроком у його розвиткові буде повзання.

Види повзання. Ви й не уявляєте, якими вигадливими є малюки! Далеко не всі вони повзають класично – на четвереньках. Буває ще й повзання по-пластунськи на животі, або сидячи (з одною ногою випрямленою і одною зігнутою – деякі роблять це боком, а деякі вперед ), повзання назад. Спосіб пересування вашого малюка може здаватися вам неправильним чи дивним, але абсолютної норми в цьому питанні не існує. Якщо малюк робить так – значить саме так йому зручно. Іноді ви можете спостерігати деяке домінування правої чи лівої сторони – не варто хвилюватися, розвиток м’язів не зовсім рівномірний. Проте якщо одна сторона явно відстає і в інших видах діяльності і на пізніших етапах, варто сказати про це педіатру.

Ознаки готовності до повзання. Коли малюк починає все частіше підніматися на руках, ніби намагаючись відштовхнутися від підлоги, або, лежачи на животі, піднімає тулуб і розхитується на руках і колінах взад-вперед, або смішно згинає спинку і випростується, як гусінь, – будьте певні, етап повзання вже не за горами!

Приготування. Приготуйте місце, де б маля могло безперешкодно практикувати нові навички. Це може бути окрема кімната в помешканні чи навіть вся квартира. Поставте заглушки в розетки, закріпіть комоди та дверцята шафок, приберіть з нижніх полиць дрібні та небезпечні предмети. Якщо у вас незастелена підлога, покладіть де-не-де маленькі килимки, щоб маля могло перепочити на м’якенькому.

Роль батьків. Викладайте малюка на животик – це зміцнить м’язи, які задіяні в процесі повзання. Коли малюк уже досить сильний (перевертається з животика на спинку, піднімає тулуб), можна продемонструвати дитині саму можливість повзати, протягнувши під його грудьми рушник і допомагаючи йому пересуватись. Приклад інших дітей чи навіть батьків також відіграє позитивну роль. Заохочуйте малюка іграшками та щиро хваліть його за зусилля. Не можна обмежувати дитину, позбавляючи її можливости повзати: садити в манеж або в ходунки. Дайте дитині безпечний простір для дослідження.

Якщо дитина не хоче повзати (хоча можливість повзати в неї є), не варто хвилюватися. Однак проконсультуйтеся з педіатром, якщо маля не виказує цікавість до будь-якого виду пересування.

переглядів: 1 317

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *