Чи можна дітям давати у їжу гриби?

15.09.2020

Почався сезон тихого полювання – так називають збір грибів. З грибів готують різноманітні смачні страви. Багато людей люблять збирати їх самі, солити, маринувати, смажити, робити грибні пироги. Але це не найлегша для шлунка їжа. Крім того, вони можуть викликати важке отруєння. Можна готувати грибні страви дитині? 

Більшість фахівців вважає, що чим пізніше малюки познайомляться з грибами, тим краще.

1. Що міститься в грибах

Гриби – традиційний продукт для більшості жителів нашої країни, який був присутній в раціоні багатьох поколінь наших предків. Вони є окрасою столу і пікантним інгредієнтом улюблених страв.

Якісні гриби містять рослинні волокна, амінокислоти, широкий спектр вітамінів – A, C, PP групи B, а також фосфор, селен, є цінним джерелом калію і магнію, ферментів і органічних кислот. Тут є речовини, необхідні для підвищення імунітету, покращення обміну речовин.

Але ще в грибах міститься багато хітину, який дуже важко перетравлюється організмом навіть дорослої людини, а тим більше дитини. Крім того, хітин перешкоджає засвоєнню корисних речовин, про які було сказано вище. Тому вводити гриби в дитячий раціон слід дуже обережно.

Часте вживання грибів може спровокувати загострення гастриту, панкреатиту та інших захворювань шлунково-кишкового тракту.

2. В якому віці можна пригощати грибами

Більшість педіатрів сходяться на думці, що поспішати з включенням грибів в дитячий раціон не варто. Травна система малюка до двох-трьох років ще до кінця не сформована, і як вона відреагує на цей продукт, спрогнозувати важко.

Давати будь-які гриби дитині до року неприпустимо.

Дітям до 10 років дозволено пропонувати грибні страви лише епізодично, а в віці від 12 років – один раз в 7-10 днів.

Батьки мають право самі вирішувати, з якого віку давати гриби дитині. Тільки при цьому слід враховувати шкідливий вплив їх на організм малюка:

  1. Хітин є перешкодою для засвоєння поживних речовин. Крім того, він може посилювати алергічну дію інших продуктів.
  2. Грибами легко отруїтися. У багатьох з них є вкрай отруйні двійники: помилкові опеньки, помилковий білий (так званий сатанинський). Тому годувати дитину грибами, зібраними самостійно, особливо небезпечно.
  3. Тіло грибів має пористу структуру, тому вони, як губка, вбирають шкідливі речовини з ґрунту і пилу, що значно підвищує їх токсичність.

3. Чим небезпечні гриби

Їстівні лісові гриби мають більш яскравий і насичений смак, але легко вбирають з грунту токсини і отрути, солі важких металів і радіонукліди. У тілі гриба їх може бути набагато більше, ніж в навколишньому повітрі, воді та грунті.

Грибами, зібраними в екологічно несприятливих регіонах, можна серйозно отруїтися. Крім того, різні види грибів вимагають спеціальної обробки перед приготуванням, і тонкощі цього процесу вам можуть бути не відомі.

Тому не рекомендується додавати лісові гриби в раціон дітей, особливо дошкільного та молодшого шкільного віку.

Якщо плануєте запропонувати дитині страву з грибів, вибирайте печериці або гливи, вирощені промисловим способом і які пройшли контроль якості.

Вони засвоюються набагато легше, ніж лісові побратими. Але навіть в цьому випадку купуйте гриби тільки у перевірених магазинах, старайтесь обходити стороною несвіжі, почорнілі, з ознаками слизу, зморщені, старі і дуже великі гриби.

 

4. Як правильно приготувати гриби

  • Перед приготуванням гриби потрібно ретельно промити і очистити. Майте на увазі, що найбільшу кількість хітину знаходиться в ніжці, тому в їжу використовувати бажано капелюшки, які ще і містять більше поживних речовин.
  • Не варто давати малюкам навіть маленькі грибочки повністю або великими шматочками – ними можна вдавитися. А якщо вони все ж спробували таке блюдо, простежте, щоб добре прожували їжу.
  • Використовуйте гриби як один з інгредієнтів блюда. Наприклад, приготуйте ніжний суп-пюре або соус для гарніру.
  • Якщо основне блюдо готується швидко, наприклад, омлет, гриби приготуйте окремо і більш ретельно.
  • Мариновані, солоні і смажені гриби рекомендується виключити з раціону дітей до досягнення ними підліткового віку.
  • При введенні страв з грибів в раціон дитини уважно спостерігайте за її реакцією на новий продукт.
  • Якщо виникне алергія, болі в животі, розлад травлення, слід виключити їх з меню.
  • Якщо ваша дитина чутлива до зміни звичного раціону, то перед тим, як запропонувати їй гриби, обов’язково порадьтеся з педіатром.
, , переглядів: 383

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *