Несподівані пологи вдома або в дорозі: що робити?

08.06.2017

Несподівані пологи вдома або в дорозі: що робити?

Небезпечна акушерська ситуація – пологи вдома або в дорозі – без правильного надання допомоги може закінчитися травмою дитини та матері, кровотечею та іншими ускладненнями. Саме тому потрібно знати, що робити, якщо жінка почала народжувати поза пологовим будинком.
Перший період
В цей час починаються перейми. Це регулярні хворобливі скорочення маткових м’язів. У разі перших пологів вони можуть тривати до 18 годин, у жінок, які вже народжували – близько 8 годин. У цей час потрібно постаратися доставити жінку в пологовий будинок або забезпечити присутність на пологах акушера. Ознакою повного розширення шийки матки та початку народження дитини служить розтин міхура і рясне відходження вод. У першому періоді пологів необхідно перевести жінку в окрему тиху кімнату, не допускати до неї оточуючих, заспокоїти й зайнятися пошуком інформації, що робити при пологах в домашніх умовах, і приготуванням всього необхідного:

  • кілька простирадл або пелюшок;
  • кілька рушників;
  • миска з теплою водою і мило;
  • розчин йоду, спирт або міцна горілка;
  • маленька спринцівка;
  • ножиці;
  • бинт;
  • поліетиленовий пакет для посліду.

Для жінки потрібно приготувати зручне плоске ліжко, покласти на нього чисте простирадло і клейонку. Потрібно подбати про те, щоб пацієнтка могла надалі спертися в який-небудь нерухомий предмет ногами – це можуть бути присунуті по сторонах ліжка крісла або підлокітник дивана. Одяг повинен бути вільним, не здавлювати груди та живіт. Жінка може лежати, як їй зручно, або ходити. Сидіти не дозволяється, тому що це перешкоджає нормальному розкриттю шийки.


Другий період
Після того, як відійшли води починається народження плода. Якщо жінка народжує вперше, воно триває до 2 годин, при повторних пологах – від декількох хвилин до години. Крім схваток з’являються сильні скорочення м’язів живота – потуги, які виштовхують дитину.
При появі потуг жінка повинна лягти на спину, зігнути ноги й уперти їх в нерухомі предмети. Область промежини та стегна обмивають мильною водою, обробляють спиртом, горілкою або змочують розчином йоду. Задній прохід краще закрити ватою. Під тазову область кладуть стопку рушників або згорнуту ковдру. При потугах жінка тримається за свої коліна і тягне їх на себе. Після закінчення кожної потуги потрібно глибоко дихати. Як тільки з’явиться верхня частина головки, потрібно стримувати потуги, щоб не травмувати дитину і статеві шляхи. Ось тому дихати в цей час потрібно поверхнево і швидко. Людина, що допомагає жінці, миє руки з милом до ліктя та обробляє їх спиртом або йодом. Він повинен підтримати голівку, а потім плічка і тулуб малюка, не докладаючи зусиль. Можна лише злегка притискати головку під час сильних потуг, щоб не травмувати родові шляхи жінки.
Відразу після народження дитина повинна вдихнути й закричати. Якщо цього не відбулося, потрібно поплескати його по спинці, за допомогою маленької гумової спринцівки очистити порожнину носа і рота від слизу. Якщо дитина не дихає, потрібно зробити один акуратний вдих в його дихальні шляхи, щоб розправити легені.

Підготовка до вагітності – хочу бути мамою

Третій період


Коли дитина тільки народилася, він з’єднаний з організмом матері пуповиною, через яку надходить кров і поживні речовини. Якщо дитина не дихає самостійно, пуповину перерізати не потрібно до прибуття лікарів. Якщо все пройшло добре, дитина рожева, плаче, пуповину перев’язують бинтом у двох місцях:

  • вище пупка на 5 см;
  • вище першого місця перев’язки на 10 см.

Відступивши 2 см від нижньої перев’язки, пуповину перерізають ножицями. Вони повинні бути протерті йодом або нагріти над вогнем. Місця двох перев’язок і обидва кінці пуповини обробляють зазначеними антисептиками. Залишок пуповини у немовляти обертають чистим бинтом, дитину обтирають рушником, загортають в пелюшку і прикладають до материнських грудей. Роздратування соска викличе нормальне виділення посліду. За пуповину тягнути не можна, потрібно дочекатися її нормального виділення. Жінка відчуває 1-2 потуги, виділяється пуповина і близько 200 мл крові. Після цього живіт набуває симетричну форму. Послід потрібно помістити в поліетиленовий пакет і покласти поруч з малям, додатково зігріваючи його. Якщо крововтрата склала менше, ніж 200 мл, потрібно масажувати живіт, роблячи глибокі кругові рухи навколо пупка. В результаті матка на дотик повинна нагадувати грейпфрут, що лежить в нижній частині живота. В кінці пологів область промежини обмивають теплою водою. На живіт кладуть пляшку з холодною водою або важкий предмет вагою 2-3 кг. Це прискорить скорочення матки. Породіллю і дитину, а також послід потрібно терміново відправити до найближчої лікувальної установи.
Пологи в автомобілі
Якщо пологи почалися в автомобілі, необхідно зупинитися. Не варто намагатися їхати якомога швидше. Після паркування на узбіччі потрібно включити сигнали аварійної зупинки та оцінити ситуацію. Якщо це перша дитина жінки й головка ще не показалася, значить, є час близько 20 хвилин, щоб встигнути доїхати до лікарні. Якщо ж пологи повторні або вже видно головку, краще залишатися на місці та приготуватися приймати малюка, попередньо зателефонувавши за номером 103. На заднє сидіння потрібно покласти чисту тканину, хоча б футболку жінки, а під її таз постелити згорнуту куртку. Область промежини й руки потрібно обробити антисептиком з автомобільної аптечки. В іншому пологи в автомобілі не відрізняються від домашніх, крім надзвичайно екстремальної ситуації. І жінка, і її супутник повинні зберігати спокій, не робити поспішних дій, по можливості дотримуватися стерильності. Після народження малюка потрібно привітати один одного з добре виконаною роботою і підтримати молоду маму, сказати про свою любов і гордість за неї. Жінку і дитину потрібно терміново доставити в лікарню.

, , , , , переглядів: 5 318

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *