Як доглядати за дитячими зубами?

23.09.2020

Як доглядати за дитячими зубами?

Молочні зуби хоч і не на все життя, але відіграють величезну роль у формуванні та розвитку корінних зубів. Всілякі захворювання, що починаються на корені молочного зуба, згодом можуть перейти на зачаток нового корінного зуба. Тому, знання про правильний догляд за зубами з ранніх років – це інвестиція у здоров’я вашої дитини, яка буде приносити “дивіденди” протягом всього її життя. 

З дитячими зубами ситуація особлива: вони вразливі вже з першого року життя, а переконати малюка погодитись на лікування зубів не так просто.

Пам’ятайте, що заохочення дитини до правильних гігієнічних навичок із догляду за ротовою порожниною необхідно починати із раннього віку. Оскільки безліч причин може вплинути на здоров’я зубів та ясен дитини

Здорові дитячі зубки: перший візит до стоматолога . Поради стоматолога.  Діти. Здоров'я - Новини Рівного. Відео on-line. Все про телекомпанію -  Телеканал «Рівне 1»

Основні поради з догляду за дитячими зубами

Доглядайте від першого зуба. 

У дітей зуби прорізаються в різний час. Середній стандартний період – це 6-8 місяців. Починати чистити зуби дитині потрібно відразу після прорізування першого зуба. Адже зубна емаль відразу після прорізування сформована неповноцінною. Весь перший рік вона поступово дозріває і тому лишається вразливою до карієсу.

Малій дитині треба підібрати те, що зручно. До двох років діти мають оральний страх, вони не дозволяють вводити до ротової порожнини якісь предмети, окрім тих, що запихають самі, пізнаючи довколишній світ. Якщо ж намагатися почистити дитині зуби примусово чи дати їй не дуже комфортну щіточку, вона чинитиме спротив.

У півроку чи у вісім місяців це складно пояснити. На такі випадки є предмети гігієни, які  можна вдягнути на палець. І якщо це мама робить, то очевидно, що дитина дозволить почистити їй зуби. так набагато простіше.

Вчасно відвідуйте стоматолога. Перший візит мами з дитиною має бути у 6 місяців. Хоча малюк має лише один зуб чи два, але лікар вже повинен розповісти, що робити і як чистити зуби.

Також, стоматолог має спитати, чим ви годуєте дитину, оскільки від харчування та техніки чищення залежить майбутній стан здоров’я зубів. Далі – щоденний домашній догляд 365 днів зранку та ввечері за персональними рекомендаціями, отриманими в результаті скринінгу здоров’я зубів та візиту до вашого лікаря-гігієніста.

Корегуйте харчування. Найкращий напій для дитини – звичайна вода. Ваша дитина не знає смаку цукру – не привчайте її до солодких напоїв та солодощів, надмірне вживання цукру прискорює руйнування зубної емалі.

Полегшіть прорізування. Коли у дитини ріжуться зубки, то зазвичай, від цього страждає і вона, і всі навколо.  Тому для цього, краще за все використовувати гризунці та небулайзери, вони є безпечнішими.

Не використовуйте знеболювальні гелі, оскільки вміст деяких речовин у гелях може ускладнювати ковтання, збільшуючи ризик вдавитися або вдихнути їжу, вони впливають на серце і нервову систему і можуть викликати отруєння.

Формуйте звички. Мінімізуйте слинні контакти, такі як: облизування ложки, пустунця, соски – вони є причиною виникнення карієсу. А також, не привчайте дитину до нічного пиття з пляшечки, адже рефлекс смоктання може впливати на формування майбутнього прикусу. Тому, як тільки дитина навчиться самостійно сидіти, привчіть її пити з горнятка.

Доки треба дочищати зуби за дітьми?

Раніше вважали, що до моменту, коли дитина навчиться сама зав’язувати шнурівки чи писати каліграфічно. А зараз рекомендують робити це до 10 років. У цьому батькам допомагає  індикатор нальоту: речовина, яка зафарбовує наліт і батьки бачать проблемні зони, на які дитині треба вказати.

Чи тривале грудне годування може зашкодити зубам?

Ні, не може. Зуби псуються не від годування материнським молоком, а від того, що потім їх не чистять. Материнське молоко містить, яка і будь-яке молоко, вуглеводні. Коли вони залишаються на зубах,  патогенні бактерії в роті отримують харч і моментально розмножуються. Вони виділяють кислоту, що руйнує тканину зуба.  Важливо відучувати маля від нічних годувань.

Ще одна причина так званого «пляшечкового карієсу», який вражає верхні передні зуби є те, що дитина задовго тримає у роті пляшечку з солодкими напоями.

Тверда їжа мусить бути в раціоні дитини з шести місяців. Дитина повинна гризти і розпрацьовувати зубо-щелепну систему, м’язи, щоби не було деформацій і потім не треба було застосовувати пластинки та брекети.

Чи є потреба підбирати індивідуально зубну пасту для дитини?

За останніми тенденціями пасту вважають таким засобом гігієни, який варто підбирати. Тому що кожна дитина має різний статус карієсності. Я вкрай рідко зустрічаю дітей зовсім без карієсу. Перша паста має бути пастою без фтору. Класична, яку призначають із першою щіткою.  Бажано призначати її вже від першого зуба. Коли з’являється карієс, то треба змінити пасту на таку, що містить фтор. Кількість фтору може бути різною для різного віку – це повинен порадити спеціаліст під час огляду.

Чи правда, що молочні зуби не треба лікувати, бо вони й так випадуть?

У каріозній ротовій порожнині живуть бактерії, які зі слиною потрапляють в організм. Їх всмоктує  до кров’яного русла, яке проходить через серце.  А в серці є клапани, де ці бактерії люблять осідати і це може мати негативні наслідки. З цієї ж причини можуть виникати інші серйозні хвороби, тому що ця бактерія дуже-дуже патогенна.

Не варто сподіватися на час, коли відбуватиметься заміна молочних зубів на постійні. Але тільки тоді, коли не болить. Бо коли ця хвороба загострюється, дитину мучить біль, вона не може нормально їсти, не може повноцінно усміхатися і спати. Якщо всі зуби уражені, а дитина хоче з’їсти щось тверде, то просто не зможе цього зробити, бо їй буде боляче. Але дитина не завжди може сказати, чому і де їй незручно, особливо мала.  Коли болять зуби, дитину переводять на «м’яку» їжу – каші, пюре. Це добре, з одного боку, але з іншого – страждає від цього зубо-щелепова система, бо м’язи перестають працювати, немає потрібного навантаження. А через брак тиску на ясна страждає кровопостачання у ротовій порожнині.

Доглядайте за зубами регулярно та контролюйте чищення дитиною зубів. Подавайте дитині приклад. Добре доглядайте за своїми власними зубами, і ви дасте їй зрозуміти, що гігієна ротової порожнини – це щось дуже цінне.

Що батьки не мають говорити дитині перед візитом до стоматолога? Це не надто приємний досвід, а подекуди й травматичний?

Передовсім слід уникати розмов із малюком, що не буде страшно і не болітиме, не використовувати слова з цим запереченням. Якщо при дитині сказати, що її не болітиме, вона все одно напружиться, насторожиться і зрозуміє, що щось тут не так.

Усі батьки придумують якісь свої казки. Вони знають свою дитину і знають, на що вона зреагує та зверне увагу. Якщо дитина дивиться мультики, то можна залучити когось із мультиплікаційних героїв. Є багато мультиків, де діє зубна фея – можна так підготуватися. На ґаджети можна поставити ігри, де діти лікуватимуть звіряток. Є такі ігри як «Містер зубастик» – діти ліплять зуби, ставлять брекети, лікують зуби бормашиною.

На самому прийомі завжди треба всміхатися і ніколи не розказувати, що колись було страшно лікувати зуби, а тепер – ні. Особливо не варто розказувати про те, як хтось налякався, як кричав у кріслі стоматолога. Діти про таке знати не повинні.

Якщо все таки дитина злякалася, що робити?

Це дуже складний варіант. Ми  часом самі опиняємося в ступорі, коли до нас приходить дитина, яку на попередньому прийомі тримали під час лікування, бо деякі стоматологи вважають, що лікувати дітям зуби можна й так, замість застосувати загальне знечулення.  Часом це виглядає страшно, бо дитину тримають, вона кричить… Часом це призводить до мимовільного випорожнення, а потім діти мають неспокійний сон. Після такого шанси переконати дитину не боятися – 50 на 50. Якщо дитина повірить, то вдалося. А буває так, що діти не вірять і все.

Коли дитина сідає до вас у крісло, як із нею говорити, щоби викликати довіру?

Якщо дитина дивиться в очі, то вона може тобі повірити, вже є контакт. Часом її треба погладити, поговорити. Вивести розмову в таке русло, щоби дитина дозволила собі розслабитися. Щоби вона розуміла, що ми нічого погано їй робити не будемо.

Зрозуміло, що під час маніпуляцій не все буває безболісно. Інколи потрібно  зробити так, що дитина щось неприємне відчує. Але якщо її попередити про це та водночас попросити, щоби малюк зорієнтував, чи він дійсно це відчуває, то справа рухається. І не вживати слова «боляче». Діти сигналізують, коли їм некомфортно, й тоді ми намагаємося діяти по-іншому.

З якого віку слід пройти огляд в ортодонта?

Дитячий стоматолог, який спостерігає вашу дитину за необхідності скерує на огляд до ортодонта. Якщо ж постійного лікаря немає, то оптимальний період пройти огляд у цього спеціаліста від шести до восьми років.

Зараз є багато варіантів вирішити проблему з прикусом – пластинки та елайнери, які дитина знімає, чи різні види брекетів, які фіксують. Також під час лікування ортодонт може використовувати зовнішньоротові елементи. Лікар-ортодонт тісно співпрацює з отоларингологом, адже правильне носове дихання та усунення шкідливих звичок можуть гарантувати стабільний результат.

 

, переглядів: 59

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *