Лікар-гінеколог дає поради, як планувати вагітність

24.01.2017

Про відповідальне материнство говоримо із завідувачкою жіночої консультації пологового будинку Рівненської міської ради Людмилою Кирилловою.

– Людмило Федорівно, скажіть, будь ласка, чи актуальне питання стану жіночого здоров’я у політичному аспекті? Чи переймаються подібним можновладці?

– Репродуктивне здоров’я – важливий момент у розвитку певного регіону, країни загалом. Чим молодші громадяни, тим активнішими вони будуть на ринку праці. У Рівному, приміром,  діє міська програма «Діти Рівного» на 2017-2020 роки. У документі важливе місце відведено аналізу стану здоров’я новонароджених дітей та жінок дітородного віку у регіоні. На жаль, тенденції до покращення за останній рік не спостерігається.

– Чим зумовлена така ситуація?

– Лікарі наголошують, що причиною цього на Рівненщині є недостатня кількість споживання йоду. Наприкінці 90-х років у школах під час медичних оглядів учням з профілактичною метою обов’язково давали «Антиструмін». Препарат мав запобігти виникнення захворювань щитовидної залози. Згодом ця програма перестала діяти. Тому сьогодні гостро стоїть питання необхідності прийому препарату «Йодомарину».

– Кілька років тому Рівненщина лідирувала за кількістю новонароджених. Чи збереглася ця тенденція зараз?

– Згідно медичної статистики зараз показники народжуваності знизилися. Причинами того є стан здоров’я жінок та соціально-економічні чинники. Прикро, але багато жінок нехтують елементарними правилами ведення здорового способу життя та регулярними профілактичними обстеженнями.

– Можливо, рівнянки недостатньо поінформовані про важливість профілактичних звернень до лікаря?

Скоріше навпаки, сьогодні є достатньо різноманітної інформації про уважне ставлення до свого здоров»я, вибір вітамінів, які покращують роботу організму, але немає належного усвідомлення того, що легше запобігти захворюванню, аніж повноцінно вилікувати його наслідки. Наприклад, за кордоном значно менше фіксують серйозних онкологічних захворювань у жінок, менша кількість паталогій новонароджених. Це зумовлено культурою своєчасних медичних обстежень. Натомість у нас цим нехтують, звертаючись до лікарів, коли проблема вже серйозна.

– Чи фіксуєте Ви випадки, коли жінки чітко планують вагітність, починають підготовку заздалегідь?

– Буває, що звертаються подружжя, які дуже відповідально підходять до вагітності та народження дитини. Пари проходять комплексну діагностику, навіть можуть цікавитися спадковістю, здають чимало аналізів, стежать за своїм харчуванням, чергують активну діяльність із відпочинком. Проте такі випадки є переважно винятковими. Найчастіше жінки звертаються до лікаря, уже будучи вагітними. Чимало жінок, стаючи на облік, перекладають відповідальність за свій стан на лікаря.

– У чому це виявляється?

– Зараз фіксуємо чимало випадків, коли народжувати хочуть жінки із складними захворюваннями, наприклад, із цукровим діабетом, фенілкетонурією (значне порушення обміну речовин – примітка), ВІЛ-позитивні.

– Чи свідомі такі жінки всіх ризиків, які можуть виникнути? Зокрема, успадкування дитиною хвороби матері?

– Загалом, так. Часто це вже не перша вагітність. Такі жінки мають завищені вимоги до лікаря, перекладаючи на нього відповідальність за свій стан та стан дитини. У кожному такому випадку є величезна загроза, що дитина може мати вроджені фізичні чи розумові вади. Лікар не завжди спроможний скорегувати ситуацію. Наприклад, призначаючи певні медичні препарати, не зажди можна передбачити індивідуальну реакцію організму на них. Є чіткі медичні протоколи, але реакція організму в кожній ситуації може різнитися. Лише від Бога залежить, якою може народитися дитина, як перенесе вагітність жінка зі складним захворюванням.

– А якщо це все ж перша вагітність?

Дуже важливо оцінити, чи зможе жінка не лише виносити та народити, але й дбати про своє дитя в майбутньому. Це досить складний момент, але треба зважити на те, що буде з дитиною, якщо з матір’ю буде щось негаразд. Чи буде кому піклуватися про дитину? Лікар не всесильний, він може бути відповідальним лише за корегування процесу, допоміжні елементи.

Нещодавно на телебаченні був сюжет про жінку, яка вирішила народжувати, маючи серйозні проблеми із серцем. Під час пологів лікарям довелося проводити їй операцію на  серці та рятувати дитину. Ця ситуація була висвітлена, як неабиякий медичний прорив. Хоча жінка дивом вижила. Подібні екстремальні випадки і є наслідком безвідповідального ставлення до вагітності.

– Все ж таки, що найголовніше у питанні планування вагітності та народження дитини?

– Основне – усвідомлення персональної відповідальності за власне фізичне та психологічне здоров’я. Від його стану залежить процес виношування, народження здорової дитини та можливість забезпечити себе та немовля усім необхідним.

Вікторія Назарук

До матеріалу додано ілюстративну картинку з мережі Інтернет

переглядів: 1 799

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *