5 правил, які допоможуть подружити дітей в сім’ї

20.06.2017

5 правил, які допоможуть подружити дітей в сім’ї

Досвідом виховання ділиться мама чотирьох дітей Маргарита Мальована, PR-менеджер медичної компанії Into-Sana.
Народження кожної дитини – дивовижна і зворушливА подія в кожній родині. Причому абсолютно не важливо, перша це дитина або п’ята. Завжди все по-новому. Але якщо з народженням первістка весь світ починає обертатися навколо нього, то кожен наступний малюк знаходиться спочатку в інших умовах. Я не хочу сказати в гірших, зовсім ні. Просто в інших.


Відверто кажучи, з висоти свого досвіду мами 4 діток, я вважаю, що навіть поява одної дитини не повинна перевернути традиції та спосіб життя сім’ї з ніг на голову. Саме в ситуаціях, коли молоді батьки починають жити життям дитини, часом вони відчувають порожнечу і безвихідь. Їм починає здаватися, що особисте життя тепер протікає повз них, і навіть усвідомлення цього робить всіх нещасними. Набагато правильніше прищеплювати малюкові уставлений спосіб життя і правила сім’ї, звичайно ж, з певним коригуванням. Дитині абсолютно все одно – поспати на балконі, поки мама дивиться улюблений серіал або помандрувати в нагрудному рюкзаку з татом в гори. Адже у батьків є традиція – на травневі свята ходити в Карпати. І поява малюка зовсім не означає, що цю традицію треба змінити. З точки зору стресу для всіх – саме перша дитина найважчий, але з точки зору миру і гармонії – найбільш важливо зуміти правильно побудувати взаємини з появою наступних дітей. Адже тепер треба рахуватися не тільки з дорослими, а й старшим з молодшими. Часто існує думка, що дорослі діти з радістю дивляться за малюками, всім легко і весело. Дозвольте розвіяти цей міф! У мене немає жодного знайомого, причому навіть з покоління наших батьків (коли підвалини виховання в суспільстві були все-таки дещо інші), хто з радістю і бажанням «сидів» би з молодшими братами й сестрами. Всі згадують цей момент юності з жахом, коли їм в буквальному сенсі нав’язували малечу. Сьогодні ситуація набагато інша. Я не раз спостерігала картину, коли матусі просто в грубій формі нав’язують дітям турботу про молодших братів і сестер, що призводить до сварок, нерозуміння і навіть до ненависті. При цьому, якщо раніше старші часто ковтали образу, то в наш час – намагаються висловити все, що обов’язково призводить до конфлікту.
Правило № 1
Завжди пам’ятайте, що дитину ми народжуємо для себе, а не для бабусь з дідусями (на яких, до речі, нерідко ображаємося, якщо вони не допомагають нам з малюками) і тим більше, не для старших дітей.
Добре, але в такому випадку в багатьох виникне запитання: як же виховувати в дітях почуття відповідальності, турботи про ближнього? Виховувати, безперечно, треба!
Правило № 2
Виключіть зовсім або намагайтеся звести до мінімуму ситуації, коли старша дитина зобов’язана стежити за молодшим. Нехай це буде не постійним зобов’язанням, а індивідуальними проханнями з боку батьків допомогти. Є цілий напрям в психології, коли спонукання до дії ставляться не в вигляді наказу й утиску особистості співрозмовника, а у вигляді того, який ефект дана дія надасть на тебе. Модель: «я повідомлення» – «ти повідомлення».
Правило № 3
В спілкуванні зі старшими, особливо в прив’язці дій до малюків, не використовуйте фраз: «Ти повинен! Ти – невідповідальний! Ти – ледар!» Замініть їх на фрази: «Для мене так важливо, щоб ви більше спілкувалися! Мені так приємно, що саме ти – авторитет для молодшого брата! Я пишаюся, що з тобою молодша сестра любить найбільше гуляти. Мені так цінна твоя допомога, тому що я встигаю в цей час зробити …. ». Абсолютно все і в будь-якому віці люблять чути на свою адресу слова похвали, тому підкреслюйте в очах дітей їхню соціальну значущість. Ваше схвалення і захоплення їх поведінкою не тільки зміцнить відносини між дітьми, але і між вами.
Проаналізуйте свою поведінку. Треба давати дітям спілкуватися (грати, пустувати) не тільки, коли вам це потрібно, а й коли їм хочеться. Часто дорослі ставлять завдання, зараз пограй з малюком поки я вийду в магазин, потім зроби уроки, а потім підете гуляти на вулицю. Але ось мама повернулася додому, а в дитячій цікава гра.
Правило № 4
Якщо старші діти проявляють ініціативу гуляти з молодшими в невідповідний на ваш погляд час – намагайтеся не переривати це спілкування. Саме в такі моменти налагоджується найбільш теплий емоційний зв’язок. Спілкування з ініціативи набагато тепліше ніж те, яке йде з примусу.
З боку інколи складається враження, що молодших дітей люблять більше, ніж старших. Так само здається старшим дітям в родині, тому що поведінка батьків часто це підтверджує. «Ти зробив уроки? Застелив ліжко? Почистив зуби?», – саме такі фрази ми частіше говоримо підліткам, і «Які гарненькі щічки … Мій котик! Моє сонечко!» – на адресу малюків. Справедливо?
Правило № 5
Будьте однаково люблячими батьками для всіх дітей. І навіть якщо вам здається, що старшим дітям подібні ласки не потрібні – все одно скажіть, обійміть, поцілуйте. Людина створена в любові й для любові.
“Здавалося б всього 5 правил … Таких простих і очевидних правил. Я не знаю, розповіла я сьогодні щось нове, але дотримання саме цих принципів поведінки дозволяє в моїй великій родині підтримувати мир між усіма поколіннями” – розповідає Маргарита Мальована.

, , , переглядів: 787


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *