Аутизм: інформація для ознайомлення

12.06.2017

Основні симптоми аутизму в дитини й рекомендації для батьків про особливості допомоги їй

Що таке аутизм?

Аутизм – це розлад, що виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку, через який дитині важко спілкуватися та взаємодіяти зі своїм оточенням. При аутизмі різні ділянки мозку не можуть працювати спільно. Захворювання характеризується вузьким колом інтересів, повторюваними діями, проблемами в поведінці, спілкуванні. Також при аутизмі часто страждає мовлення й мислення. Відзначається аутоагресія, гіперактивність, підвищене сенсорне сприйняття та інші симптоми в залежності від перебігу захворювання.

Більшість людей, які страждають на аутизм, постійно відчувають труднощі при взаємодії з людьми. Однак рання діагностика й лікування допомагає все більшій кількості людей з аутизмом розкрити свій потенціал і знайти місце в житті.

Які причини аутизму?

Аутизм часто розвивається в кількох членів однієї сім’ї, тому деякі експерти схильні вважати дане захворювання спадковим. Одні вчені намагаються з’ясувати, які гени передають аутизм у спадок, інші – чи є аутизм результатом інших захворювань або будь-яких чинників в оточенні дитини.

Неправдиві заяви в ЗМІ змусили деяких батьків повірити в те, що аутизм викликає планова вакцинація, зокрема вакцина АКДП. Це не відповідає дійсності, і наявні «дослідження» на тему впливу вакцин на розвиток захворювання визнали помилковими. Однак певний зв’язок між вакцинацією й аутизмом все-таки є. Важливо своєчасно зробити дитині всі необхідні щеплення. Вони захистять малюка від захворювань, які можуть привести до серйозних наслідків і завдати удару здоров’ю.

Симптоми аутизму

Симптоми аутизму майже завжди виявляються у віці до 3-х років. Зазвичай у першу чергу батьки помічають, що їхня дитина довго не розмовляє й поводиться не так, як її однолітки. Іноді діти, які страждають на аутизм, починають розмовляти одночасно з однолітками, але потім втрачають навички мовлення.

Основні ознаки аутизму включають:

  • Затримку розвитку мови або її повну відсутність. Дитина може здаватися глухою, не зважаючи на те, що тест на слух дає позитивний результат.
  • Часто повторювані моделі поведінки, інтереси та ігри. Наприклад, дитина розгойдується з боку в бік, відчуває високу прихильність до тих чи інших предметів або відчуває сильний розлад, коли змінюється звичний для неї розпорядок.

Немає «типової» поведінки дитини з аутизмом. Діти можуть проявляти різні моделі поведінки. Батьки часто відзначають, що їхня дитина-аутист вважає за краще грати на самоті й уникає зорового контакту з людьми.

Про наявність у дитини аутизму також свідчать такі ознаки:

  • Розумові здібності дитини зазвичай нижче середнього.
  • Підлітки-аутисти часто схильні до депресій і відчувають занепокоєння, особливо якщо рівень їх розумових здібностей середній або вищий середнього.
  • Деякі діти страждають на таке захворювання, як епілепсія. Вона проявляється ще до настання підліткового віку.

Як діагностувати аутизм?

Для діагностики аутизму лікар використовує певні рекомендації. Згідно з ними, симптоми аутизму діляться на такі категорії:

  • Соціальна взаємодія та взаємини. Дитина може відчувати труднощі при встановленні зорового контакту. Їй важко розуміти почуття інших людей, такі як біль, печаль і т. д.
  • Вербальна й невербальна комунікація. Дитина не говорить або повторює певну фразу багато разів.
  • Обмежені інтереси в заняттях або іграх. Дитині може більше подобатися гратися будь-якою деталлю іграшки, ніж усією іграшкою в цілому. Деякі діти й навіть дорослі, що страждають аутизмом, можуть виявляти підвищену зацікавленість певними предметами, наприклад, пластиковими картками або серійними номерами.

З деякими дітьми лікарі проводять тест на слух, щоб переконатися, що причина такої поведінки дитини криється не в проблемах зі слухом.

Лікування аутизму

Лікування аутизму передбачає формування й позитивне підкріплення певних моделей поведінки. У дітей розвивають соціальні навички, навички комунікації й самодопомоги. На ранніх етапах дітей вчать краще взаємодіяти з іншими людьми. У старшому віці їх вчать спілкуватися з людьми зі свого оточення й допомагати собі в різних ситуаціях.

Залежно від симптомів, лікування охоплює розвиток навичок розмовної мови та фізіотерапії. Медичне втручання може знадобитися для лікування депресії й обсесивно-компульсивного розладу (синдром нав’язливих станів).

Стратегія лікування залежить від конкретних симптомів, індивідуальних для кожної дитини, які можуть змінюватися з часом. Оскільки прояви аутизму індивідуальні в кожної дитини, лікування, яке допомагає в одному випадку, може не дати результатів у іншому. Батькам необхідно взаємодіяти з усіма, хто бере участь у навчанні дитини, щоб разом знайти оптимальний спосіб упоратися з симптомами.

Як батькам поводитися з дитиною, яка страждає на аутизм

Для лікування аутизму всім членам сім’ї важливо знати, як поводитися з дитиною, у якої виявляються ті чи інші симптоми. Спеціальна підготовка знизить рівень стресу у членів сім’ї й допоможе малюкові розвиватися швидше. У деяких сім’ях дитина вимагає більшої допомоги, ніж в інших.

Використовуйте будь-яку можливість допомогти дитині. Запитайте в лікаря, яку допомогу можна отримати за місцем вашого проживання. Сім’я, друзі, організації з боротьби з аутизмом – використовуйте всі доступні ресурси.

Крім того, дотримуйтеся таких порад:

  • Плануючи денний графік, включайте в нього перерви. Щоденний догляд за дитиною, яка страждає аутизмом, вимагає багато сил, тому всі члени сім’ї потребують перерви в заняттях з нею.
  • Коли дитина дорослішатиме, вам знадобиться додаткова допомога. Особливо важкий у дітей з аутизмом буває десятирічний вік.
  • Спілкуйтеся з сім’ями, у яких дитина також страждає аутизмом. З ними ви зможете обговорити ваші проблеми й поділитися власним досвідом.

Виховання дитини, що страждає аутизмом – важка праця. Але, отримуючи підтримку й навчаючись поводитися з дитиною, можна впоратися з цією проблемою.

P. S. У 2010 році вийшов чудовий фільм «Темпл Грандін», в якому показані можливості людини з аутизмом. Цей фільм допоможе батькам вірити у свою дитину, незважаючи ні на що.

переглядів: 1 892

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *