Чи мають право батьки відмовитись від вакцинації дитини?

13.04.2017

Чи мають право батьки відмовитись від вакцинації дитини?

Нині часто можна почути про те, що дітей не хочуть брати в садочок чи школу через відсутність щеплень. Проте чи мають керівники навчальних закладів право змушувати батьків вакцинувати дітей і на які закони посилатися, щоб довести своє право на “нещеплену”дитину.

Витяги з законів та порядок дій при влаштуванні в садок «нещепленої » дитини.

По-перше, щеплення, як й інші процедури (такі, як проба Манту, флюорограма, аналізи крові й т.і.), є видом медичної допомоги, від якої можна відмовитися.
Цивільний кодекс України:
• Ст.284. 3. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою.
4. Повнолітня дієздатна фізична особа … має право відмовитися від лікування.
Конвенція про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини (Конвенція про права людини та біомедицину):
• Ст.5 Будь-яке втручання у сферу здоров’я може здійснюватися тільки після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. Відповідна особа у будь-який час може безперешкодно відкликати свою згоду.
• Ст.6 2. Якщо відповідно до законодавства неповнолітня особа є недієздатною давати свою згоду на втручання, таке втручання може здійснюватися тільки із дозволу її представника.

По-друге, щеплення є методом профілактики, і при тім досить ризикованим.
Закон України „Основи законодавства України про охорону здоров’я”:
• Ст.42 Ризиковані методи … профілактики … визнаються допустимими, якщо вони … застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта
• Ст.43 Згода інформованого пацієнта необхідна для застосування методів … профілактики … Щодо пацієнта, який не досяг віку 15 років, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.

По-третє, можливість відмови від щеплень безпосередньо обговорена законом.
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб”:
• Ст.12 Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою… Особам, які не досягли п’ятнадцятирічного віку…, щеплення проводяться за згодою їх батьків. Особам віком від п’ятнадцяти до вісімнадцяти років профілактичні щеплення проводяться за їх згодою та за згодою батьків…
• Відомості про … відмову від обов’язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку.
• Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження.

Відмова у прийнятті дитини до дитячого садка чи до школи без щеплень не законна. Хоча один із законів України й забороняє нещепленим дітям відвідувати дитячі установи.
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб”:
• Ст.15 Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється…
Однак низка інших законів (і в першу чергу Конституція, яка має найвищу юридичну силу – ст.8) установлює безумовне право на освіту для кожної дитини.
Конституція України:
• Ст.53 Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою.
Рішення Конституційного Суду України вiд 04.03.2004 № 5-рп/2004:
• доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту … означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права;
Закон України „Про охорону дитинства”:
• Ст.19 Кожна дитина має право на освіту.
Закон України „Про загальну середню освіту”:
• Ст.2 …забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти;
• Ст.6 …громадянам України незалежно від …переконань… або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти.

 

За інформацією http://nashamama.com

, , , переглядів: 762

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *