Головні помилки у фінансовому вихованні дитини

10.04.2017

 

Одні батьки, вважаючи, що їх діти занадто малі, повністю захищають їх від фінансових питань, інші – навпаки, виміряють все в грошах, і змалку прищеплюють те, що гроші – це головне.

Як же виростити фінансово-грамотну особистість, і яких помилок не варто допускати, знайомлячи дитину з поняттям грошей та їх цінність.

Фінансове виховання

Помилка №1. Приймати бюджет сім’ї «за закритими дверима»

Батьки обговорюють місячний бюджет без участі дитини, так як вважають, що дитина, не має право брати участь у плануванні сімейних витрат, адже вона ще сама не заробляє гроші. У результаті, коли у дитини з’являються свої гроші, і їй потрібно розпланувати їх на якийсь період, дитина не вміє цього робити, адже приклад їй ніхто не показував.
Але щоб ваші фінансові плани не були винесені дитиною на загальний огляд, треба заздалегідь домовитися, що ця розмова залишиться в сімейному колі. А в разі поширення “банківської таємниці” наступного разу інтереси дитини під час планування місячних витрат враховані не будуть.

Помилка №2. Контролювати кишенькові гроші

Зміст кишенькових грошей у тому, щоб навчити дитину розпоряджатися невеликим об’ємом фінансів. І навіть, якщо вона витратить свої кошти неправильно, нічого страшного в цьому не буде.
А ось якщо мама стане щодня запитувати, що купувала дитина, а тим більше сварити її за покупки, які, на її погляд абсолютно не потрібні, весь сенс фінансового виховання втрачається. Адже виходить те ж саме, якби ви видавали гроші строго під розрахунок на ту чи іншу покупку.

Помилка №3. Платити за оцінки і домашні обов’язки

На перший погляд здається, що оплата оцінок або допомоги по дому – це прекрасний стимул. Намагаючись заробити більше грошей, дитина буде активніше брати участь на уроках, старанніше виконувати домашні завдання або у вас вдома буде завжди ідеальна чистота.
Але оплата такої роботи призводить до того, що у дитини створиться неправильна модель сім’ї. І навіть ставши дорослим, вона не захоче виконувати елементарні обов’язки, адже дружина чоловікові не буде платити за винесене сміття, а діти мамі не заплатять за приготовлений сніданок.

Краще заохочуйте походом на вихідні в кіно, спільним дозвіллям вечорами. Так сімейні цінності зміцняться, а дитині ви прищепите думку про те, що щаслива сім’я буде лише у тому випадку, якщо кожен стане вносити посильний вклад в сімейний побут.

Помилка №4: Говорити дитині, що немає грошей

Щоб відмовити дитині в черговому «купи» батьки кажуть, що зараз немає грошей. Але в той же час в тому ж магазині купують те, що потрібно їм. Наприклад, дитина просить якусь іграшку, мама недбало відповідає: «Зараз немає грошей» і закриває цю тему. Але дитина сприймає все буквально, і коли мама купує замість бажаної машинки порошок для прання або ковбасу, дитина сприймає її слова як обман. Отже, сама вчиться брехати і вважає це нормою. Адже модель поведінки діти переймають у батьків.

Якщо ви хочете відмовити дитині в її забаганках, поясніть, що ви купите це потім, але не сьогодні, тому що грошей, які ви взяли з дому, вистачить тільки на заплановані покупки.

Помилка №5: Вимагати внесок у сімейний бюджет

Коли підліток починає заробляти свої перші гроші, у виховних цілях батьки починають вимагати внести внесок у сімейний бюджет, нібито раз ти вже дорослий, давай частину грошей на комунальні послуги або прийми фінансову участь у придбанні продуктів харчування. Така поведінка може повністю знищити у дитини бажання заробляти, адже разом з доходами у нього підвищуються і витрати.

Привчайте дитину оплачувати загальні “приємності”. Наприклад, нехай після получки сплатить похід в цирк або купить для всієї родини улюблені ласощі. Так поступово дитина почне приймати участь у фінансовому житті сім’ї і в недалекому майбутньому сама запропонує внести частку у спільні витрати, адже зрозуміє, що бути фінансово незалежним – це приємно.

Подяка у зборі інформації школі фінансової грамотності Children-Hub Savvy Nation

, , переглядів: 1 599

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *