Польща заборонила аборти – жінки вийшли на протест, їх побили

25.10.2020

Польща заборонила аборти – жінки вийшли на протест, їх побили

Конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яке фактично забороняє проведення в країні абортів.Про це повідомляє BBC

Судді визнали невідповідним конституції положення законодавства, яке дозволяло жінці перервати вагітність у випадку виявлення у плода важкого та незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю.

Цим положенням аргументували приблизно 98% абортів, які легально провели в країні минулого року.

Активісти і правозахисники, які протестували проти посилення законодавства, заявляють, що наслідком такого рішення конституційного суду стане подальше наростання в Польщі “абортного підпілля”, а жертвами нелегальних абортів можуть стати тисячі польських жінок.

Рішення Конституційного Суду зумовлене тріумфом представників правих та консервативних сил, які становлять значну частину прихильників нинішнього польського уряду.

“Сьогодні в пам’ять про святого Іоана Павла II на його Батьківщині цивілізація Життя торжествує над цивілізацією Смерті. 22 жовтня 2020 року увійде в історію. Ми закінчуємо з вбивством беззахисних, зі спадщиною тоталітарних режимів ХХ століття”, – написав у Twitter депутат польського сейму Томаш Зімковський.

“Рішення про те, мати дитину чи ні, потрібно приймати до появи дитини – усвідомлюючи всі наслідки цього, тобто, наприклад, враховуючи, що в майбутньому дитина може захворіти… Вбивство дітей через підозру на їхню інвалідність визнається невідповідним конституції!!! ” – написала юрист та письменниця Магдалина Кожеква-Калішук.

противник абортов
Підпис до фото,Кілька десятків противників абортів закликали суддів ухвалити рішення, яке ставить аборти поза законом

Противники рішення реагували на нього не менш емоційно.

“Пекло для жінок. Ось що означає сьогоднішній вирок політизованого Конституційного суду”, – написала віцеспікерка Сейму Малгожата Кідава-Блонська.

“Після сьогоднішнього рішення конституційного суду Польща стала першим халіфатом Європи”, – вважає журналіст Вітольд Гловацький.

“Вкидання теми абортів і рішення псевдосуду у цій справі в розпал бурхливої ​​епідемії – це більш ніж цинізм. Це політична підлість”, – написав колишній прем’єр-міністр Польщі, очільник Європейської народної партії Дональд Туск.

А правозахисниця Марта Лемпарт закликала всіх незгодних з рішенням Конституційного суду висловлювати свої емоції в 30-секундних відеороликах і розміщувати в інтернеті з хештегом #PowiedzCoMyślisz (Скажи, що думаєш).

Кінець компромісу

Польське законодавство про аборти і до ухвалення цього рішення було одним з найсуворіших в Європі.

До сьогодні в країні діяв так званий “абортний компроміс”.

На початку 90-х, після падіння комуністичного режиму, в Польщі вирувала пристрасна дискусія на тему допустимості абортів у новій державі.

Надзвичайно впливова в цій країні католицька церква і консервативні політичні кола виступали за повну заборону абортів. Ліві і ліберальні партії протестували проти законодавчої заборони штучного переривання вагітності.

В результаті в 1993 році ухвалили закон про планування сім’ї, охорону плоду та умови допустимості переривання вагітності.

В цьому законі перераховувалися три умови легальності аборту:

  • якщо вагітність загрожує життю або здоров’ю матері,
  • якщо медичний огляд покаже наявність у плода важкого і незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю,
  • якщо вагітність виникла в результаті кримінальних дій.

Такі положення законодавства призвели до появи в Польщі явища “абортивного туризму” в інші європейські держави, а також існування в країні “абортивного підпілля”.

Постанова суду призвела до акцій протесту по всій Польщі. У четвер ввечері протести пройшли у Кракові, Лодзі та Щецині.

У Варшаві сотні людей рушили від суду до будинку Ярослава Качинського, який очолює панівну партію “Право і справедливість”, щоби висловити своє обурення рішенням суду.

Деякі протестувальники тримали свічки або несли таблички із написом “тортури”.

польща, аборти,

Обмеження щодо коронавірусу передбачають публічні зібрання у Варшаві лише за участі 10 людей.

Поліція заявила, що правоохоронці застосовували перцевий спрей та фізичну силу, коли деякі учасники акцій кидали каміння та намагалися розірвати кордон навколо будинку.

Прессекретар поліції повідомив про затримання 15 людей.

Протест розійшовся після опівночі. Організатори закликали до подальших мітингів у п’ятницю.

Попри те, що Польща є однією з найбільш католицьких країн Європи, опитування громадської думки показують, що існує очевидна більшість проти посилення закону про аборти, повідомляє кореспондент BBC у Варшаві.

Правозахисні організації закликали уряд не посилювати обмеження.

Уповноважений Ради Європи з прав людини заявила, що рішення суду ознаменувало “сумний день для прав жінок”. Дуня Міятовіч написала у Twitter: “Скасування підстави для майже всіх законних абортів у Польщі означає заборону та порушує права людини”.

А Кая Годек, членкиня польської групи “Зупинити аборти”, привітала рішення суду, сказавши: “Сьогодні Польща — приклад для Європи, приклад для усього світу”.

польща, аборти, полwsz

Польське законодавство про аборти і до ухвалення цього рішення було одним з найсуворіших в Європі.

, , переглядів: 67

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *