Що розповісти дітям про Хелловін?

Збір коштів на потреби армії України
24.10.2021

Що розповісти дітям про Хелловін?

Кінець жовтня приносить у багато сімей чи то свято, чи то проблему під назвою Хеллоуїн. І незважаючи на те, що в деяких родинах всі настроєні категорично проти,  діти і підлітки не проти надіти на себе костюми і взяти участь в Хеллоуїн поза домашніми стінами.

Що ж робити батькам – забороняти, лаяти, карати, вмовляти, пояснювати? Чи святкувати з своїми дітьми?

Моторошно й незабутньо: Де і як розважитись у Львові на Хелловін
Навіщо розповідати дітям про Хеллоуїн

Давайте подивимося правді в очі: навіть якщо у вас вдома жодного разу не буде виголошено слово Хеллоуїн, ви ніколи в житті не виріже жодного гарбузового ліхтаря і не проведете жодної тематичної вечірки, дитини це явище стороною не омине – мультфільми, друзі, реклама і асортимент магазинів зроблять все за вас. Та й допитливим діткам все одно прийде в голову запитати, що це за свято таке, і щоб бути у всеозброєнні, доведеться самим дізнатися, звідки взялася традиція «моторошного» свята.

Чому у події така дивна назва?

Воно походить від англійського All Hallows Even – «вечір всіх святих», а потім скоротилося до ємного Halloween. Але до того, як це слово з’явилося в мові, свята довелося пройти чимало різних змін.

У древніх кельтів, племена яких були розкидані по території всієї Центральної Європи, рік ділився на 2 частини: умовно це було зимовий і літній час. Свято було пов’язане саме зі зміною пір року – в кінці жовтня наступала зимова частина. Кельти шанували бога Сонця, який за легендою в зимову пору року перебував в полоні у Самайна (або Самхайна, або Самхейна) – повелителя царства мертвих.

Його ім’я стало назвою свята врожаю і початку нового року. Знову ж, за легендою, в цей день Самайн відкривав браму між світом минулого і майбутнього, між світом живих і мертвих. Крізь цю браму в наш світ могли проникати потривожені духи та інші чарівні істоти. Кельти влаштовували багатий бенкет з осіннім урожаєм, шанували богів, запалювали вогні і ворожили.

Як цікаво розповісти дітям про свято

Це все відбувалося ще до нашої ери! Свято змінилося після того, як посилився вплив християнства і кельтські племена були завойовані. Християнська культура досі відмовляється від цього свята, але традиція була настільки сильна, що повністю відмовитися від неї не вийшло – народ все одно влаштовував святкування цього дня. Тому свято просто «переробили»: давним-давно, ще в IX столітті День всіх святих перенесли на 1 листопада, а 31 жовтня стали називати ввечері напередодні Дня всіх святих – як раз тим самим Halloween’ом.

Ідея свята з часом теж змінилася: це не кінець року, і збір врожаю тепер не так важливий. Те, що відбувається на Хеллоуїн зараз, з’явилося близько 100 років тому в США. Спочатку в цей день було дуже багато дрібного хуліганства, але потім биття ліхтарів і перекидання смітників замінили на вечірки, trick or treat (як у нас – колядки), страшилки і вирізання ліхтарів з гарбуза.

Розкажіть дітям найцікавішу історію цього свята: вона як раз пов’язана з цими ліхтарями.

В англійській мові вони називаються Jack-o-lantern – Джек-ліхтар. За легендою, в давні часи на землі жив хитрун на ім’я Джек. Нічого цікавого не траплялося в його житті, поки одного разу він не зустрів самого Диявола, який хотів забрати його душу. Однак Джеку вдалося обманом заманити Диявола в пастку, причому, цілих два рази.

Упродовж цього Джек отримав ще 10 років життя. Коли ж прийшла пора вмирати, душа Джека виявилася не потрібна Дияволу, а в рай його не пустили, тому що все життя він провів в пияцтві. Душа героя цієї історії до цих пір ходить землею, освітлюючи свій шлях шматочком розпеченого вугілля, а від негоди прикриваючись розколотої гарбузом!
 Хеловін 2021: традиції та історія свята | Life

Яка користь від свята сьогодні

Всю цю історію можна розповісти дітям. Так, свято прийшло до нас з іншої культури, але це цікаве явище, яке можна звернути на свою користь. По-перше, Хеллоуїн – це хороший спосіб опрацювати з дитиною його страхи. Всім відома традиція вбиратися в моторошні костюми – використовуйте цю можливість, щоб поговорити про те, чого бояться діти, і зробити цей страх смішним. Це як в «Гаррі Поттера»: уявити, що у павука на лапках ролики або хтось, кого ти боїшся, смішно одягнений. Простіше перестати боятися когось, якщо в будинку буде його смішний портрет або ти сам одягнеш його костюм.

По-друге, прикраса будинку до цієї події – хороший привід провести час всією сім’єю і навчитися робити нові цікаві вироби. Не варто ж згадувати, що це розвиток моторики і посидючості?

Як зробити символ свята

Поклади гарбуз на кілька аркушів паперу, щоб поменше смітити. Використовуючи гострий кинджал, зріж кришку гарбуза там, де знаходиться плодоніжка. Зрізав кришку під кутом, це не дасть їй потім провалитися в вирізану гарбуз. Отвір має бути досить великим, щоб можна було просунути руку. Потім ложкою очисти гарбуз від насіння і волокон. Фломастером намалюй на гарбузі риси обличчя, які потім будеш вирізати. Маленьким ножем виріж на гарбузі очі, ніс і рот. Всередину постав маленьку свічку і накрий зверху відрізаною кришкою. Тепер можна святкувати Хеллоуїн.

Перш за все потрібно прикрасити кімнату. Це легко зробити своїми руками. Нехай зі стелі і фіранок всюди звисають чорні кажани і павуки, вирізані з цупкого чорного паперу. Підвісь до стелі звичайну мітлу (можна навіть віник або швабру). Посади на неї якусь м’яку іграшку або ляльку – немов вона «летить» на мітлі. Іграшку краще одягнути в маскарадний костюм і маску. Надай всій кімнаті відчуття таємничості і «примарність». Для цього можна просто поміняти звичайні білі лампочки на сині.

Бажано, щоб всі учасники свята були в маскарадних костюмах відповідної тематики: вампіри, відьми, чорти і т.д. Необхідно заздалегідь подбати і про призи за костюми. Призи можуть бути «за найстрашніший», «найсимпатичніший», «самий незвичайний» і так далі. Перш ніж сідати за стіл, можна влаштувати «парад костюмів». Обійти навколо будинку в костюмах, підігруючи собі на дитячих дудках, барабанах та інших музичних інструментах. Чим більше безглузда «музика» вийде, тим веселіше.

Тепер про святковому меню. Не факт, що 31 жовтня доведеться на вихідний день, і на те, щоб приготувати щось дійсно святковий, може не бути часу і можливості. Тому саму звичайну їжу можна назвати зловісними назвами. Наприклад, варені сосиски – «Пальці старого Джо»; половинки варених яєць, политі майонезом, із зеленою оливкою в центрі – «Очі старого Джо» і т.д. Звичайний сік або морс можна «прикрасити» рукою мерця. Для цього треба напередодні наповнити гумову рукавичку водою, щільно зав’язати і заморозити в морозильній камері. А під час вечері урочисто витягти руку з святкового напою.

Багато всього чудового можна придумати для святкування веселого Хеллоуїна. Головне – побільше фантазії! І щоб в будинку була атмосфера радості, добра і сімейного благополуччя.

Почему я не праздную хеллоуин..., - 5442609 - Кашалот

Обговоримо думку ПРОТИ

Хеллоуїн – «свято» не надумане

Перше, що повинен усвідомити будь-який батько, який турбується про вплив хеллоуїнські традиції на його дітей, – це те, що Хеллоуїн не можна розглядати як певне штучне явище в сучасному світі. Так само як не можна і виділяти цей день з усієї решти життя, яким дитина і його сім’я живуть протягом року.

Хеллоуїн – це просто яскравий прояв того, що насправді відбувається в людській душі щодня.

У цей день люди публічно сповідують те, що хочуть бути серед всієї цієї гидоти і хочуть стати її частиною. В цілому для цивілізації, все далі йде від християнства, «свято» нечисті стає, на жаль, природним, а не надуманим і не нав’язаним. Ця традиція дійсно прийшла з Заходу, але ті, хто сприйняли її, були до неї готові.

Близькі до релігії люди впевнені, що більшість дітей бере участь в Хеллоуїн кожен день

Дитина, яка сидить і дивиться мультфільми про монстрів, привидів, війни або грає в комп’ютерні ігри подібного роду, кожен день бере участь в Хеллоуїн. Батьки, які цього не розуміють, прирікають своїх дітей на катастрофічне майбутнє.

Участь дітей в хеллоуїнські святкуваннях – це, перш за все, наслідок байдужості або ліні їх батьків: ліні розмовляти зі своєю дитиною, ліні брати участь в його житті. Замість спілкування дитині підсувається планшетник. А в планшетника є вихід в інтернет, а в інтернеті – мультфільми та відео про зоряні війни, про «хороших» чудовиськ, про «справедливих» супергероїв, про порочних священиків і розпусних монахів. Причому все це подається дуже весело і цікаво.

В результаті дитина виховується не батьки, а творцями цих фільмів. Відповідно до того, що діти бачать на екрані, змінюється їхня психіка, життєві цінності і пріоритети. А Хеллоуїн стає лише можливістю представити себе світові в образі героїв своєї мрії.

Можна бути за чи проти Хеллоуїна, але розповісти дітям, що це таке, потрібно обов’язково.

переглядів: 981

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *