Стали відомі імена переможців першого інклюзивного літконкурсу імені Дмитра Ружевича

Збір коштів на потреби армії України
18.05.2021

Стали відомі імена переможців першого інклюзивного літконкурсу імені Дмитра Ружевича

14 травня об 11:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбулася презентація першого в Україні Інклюзивного літературного конкурсу для дітей та юнацтва імені Дмитра Ружевича, започаткованого Видавничим центром «12» у 2020 році та підтриманого Українським інститутом книги й Донецькою обласною держадміністрацією.

До події долучилися: Олена Осмоловська, письменниця, директорка Видавничого центру “12”, доцентка Київського університету імені Бориса Грінченка, ініціаторка конкурсу; Марія Артеменко, письменниця, методистка Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України», експертка Простору української дитячої книги BaraBooka; Мар’яна Лелик, письменниця, літературна редакторка, тренерка з ейдетики та мнемотехніки, володарка спецвідзнаки “Коронації слова” “Terra інклюзія” 2018 року; Анастасія Ярошик, начальниця відділу промоції читання Українського інституту книги; Євгенія Пірог, письменниця, сценаристка, авторка та організаторка проєкту “Дмитрикова бібліотека”.

Організатори зазначають, що на конкурс 2021 року надійшло 153 роботи від учасників до 18 років з різних міст та містечок України. Цьогоріч кількість рукописів втричі перевищує кількість робіт, надісланих на конкурс у 2020. Серед них було кілька творів від 19-річних учасників. Журі одноголосно вирішило долучити їх до конкурсу, а вже наступного року розширити вік учасників конкурсу до 19 років.

Члени журі конкурсу оголосили імена переможців у трьох вікових номінаціях: “Юнацтво”, “Підлітки”, “Діти”. У категорії “Юнацтво” перемогу здобув Паньков Олександр з Дніпропетровської області з оповіданням «Зона». Юнак переконаний, що для людини надзвичайно важливо завжди залишатися у зоні «Любові».

У номінації “Підлітки” перемогли одразу двоє авторів: Пасько Максим з Києва з оповіданням “Внутрішня сила” та Гафяк Олена з м. Кременчук Полтавської області з твором “Його мрія”. Максим захоплюється програмуванням, кіберспортом, астрономією, подорожами, а Олена обожнює подорожувати, знайомитися з цікавими людьми, читати, а також захоплюється малюванням та вихованням домашнього улюбленця — лабрадора Арчі.

У категорії “Діти” переміг Полонський Артем з Полтавщини з твором “Про мене”. Хлопчик любить казки та сімейні свята, а також охоче складає конструктори.

Відеовізитівки від переможців конкурсу можна переглянути за посиланням: https://cutt.ly/WbJdQpO

фінал_Інклюзивний літературний конкурс для дітей та юнацтва імені (1)

Фіналістам конкурсу будуть відправлені набори сучасних українських книжок від партнерів конкурсу. Вони також матимуть змогу особисто поспілкуватися з українськими письменниками, які пишуть на тему інклюзії. Крім того, на переможців чекає рік творчої промоції від Видавничого центру «12» — роботи переможців і фіналістів будуть опубліковані в електронній збірці конкурсу.

Прийом рукописів тривав до 31 березня 2021 року. З умовами конкурсу можна ознайомитися на сайті “Інклюзивна література” (https://inclusivebooks.org/index.php/support-the-project) та Українського інституту книги.

Переглянути трансляцію заходу можна за посиланням: https://youtu.be/-2wKfDUWaPM

Презентація результатів конкурсу доступна за посиланням: https://cutt.ly/YbKsWUx

Мар’яна Лелик, письменниця, літературна редакторка, тренерка з ейдетики та мнемотехніки, володарка спецвідзнаки “Коронації слова” “Terra інклюзія” 2018 року:

У номінації “Підлітки” творів виявилося чи не найбільше. Проте вразило розмаїття тем. Головні герої оповідань – унікальні люди, які, попри всі перешкоди, змогли зберегти силу духу, здолати перешкоди. Юним авторам вдалося вловити й описати ті моменти, які є надзвичайно важливими для інклюзивної літератури – емоційну складову. Саме емоції, наше ставлення одне до одного є лакмусовим папірцем на визначення толерантності в суспільстві. Оповідання – глибокі, філософські, жартівливі, – такі різні й водночас про одне – кожен із нас важливий, особливий, унікальний”.

Олена Осмоловська, письменниця, директорка “Видавничого центру “12”, доцентка Київського університету імені Бориса Грінченка, ініціаторка конкурсу:

Інклюзивний літературний конкурс для дітей та юнацтва імені Дмитра Ружевича- це чудовий інструмент культурної комунікації у сучасному суспільстві. Кожен учасник конкурсу доклав чималих зусиль не лише для розвитку інклюзії в Україні, а й до свого власного розвитку. Наші діти – щирі й талановиті і вони мають бути включеними у суспільство рівних можливостей та порозуміння”.

Євгенія Пірог, письменниця, сценаристка, авторка та організаторка проєкту “Дмитрикова бібліотека”:

Книгочитання – це подорож крізь емоції. Інклюзивна складова, що вирізняє наш конкурс, додає і читачам, і юним авторам взаємне занурення у емпатію. А це визначальний крок до спільного щастя”.

Марія Артеменко, письменниця, методистка Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України», експертка Простору української дитячої книги BaraBooka, зауважила:
“Сучасне суспільство розуміє інклюзію по-різному, і часто – занадто вузько й категорично. Проте нове покоління демонструє нові погляди – толерантні й прогресивні. Інклюзія буває інакшою – не лише фізичною, але й ментальною, емоційною, культурною врешті-решт, проте у жодному разі від неї не потрібно дистанціюватися. Є інший шлях – спробувати зрозуміти і трансформувати у прийняття. Конкурс сприяє такому розширенню меж інклюзії та її рецепції суспільством. Водночас, кожна дитяча робота – це впевнений крок до свідомої спільноти, готової допомагати кожному, хто цього потребує”.

Анастасія Ярошик, начальниця відділу промоції читання Українського інституту книги:
“Підтримка соціально значимих ініціатив, спрямованих на промоцію читання,  створення умов безбар’єрності у творчому самовираженні, є важливою, як з боку державних інституцій, так і локальних громадських об’єднань. Доступність книжки та забезпечення рівних можливостей читання  входить до завдань, окреслених у Стратегії розвитку читання 2021-2025 рр. У своєму інтерв’ю Дмитро говорив, що книга єднає людей. Цей літературний конкурс лише підтверджує його слова. Нас, як партнерів конкурсу, тішить зростання кількості надісланих робіт. Це говорить про зацікавленість в  інклюзивній літературі в Україні. Вірю, що завдяки конкурсу імені Дмитра Ружевича українське письменництво збагатиться новими авторами, які  не ділять життєві теми на “зручні” і “незручні”, а формують нові наративи, що базуються на цінностях інклюзії, толерантності та поваги до інших”.

 

Цитати з творів переможців конкурсу:

“Раптом у мене десь узялося багато любові в душі. Так багато, що вона перестала вміщатися в мені, і я відчув потребу віддавати її. А чим більше я віддавав, тим більше її народжувалося. Тоді стало ясно, що є найважливіша зона для людини  – зона Любові. Я – у ній”.
“Зона”, Паньков Олександр

“Гірко було малому Талпику, бо не міг він бути таким прудким, як малі Хом’яки, але десь в глибині душі він розумів, що у нього ще все попереду і сила його не в прудкості і гостроті зору, а щось глибше і сильніше таїться в ньому”.
“Внутрішня сила”, Пасько Максим

“Пояснила, що Ігор  ̶  дуже талановитий, проте особливий хлопець, який сам не наважиться взяти участь в олімпіаді, бо вважає себе звичайним. Саме тому я, слухаючи пояснення сусіда, записувала розв’язання та додала до роботи аудіофайл. Журі дуже розгубилося (їх можна зрозуміти, адже ситуація була винятковою), але пообіцяло все детально обміркувати й трохи згодом дати відповідь.

Декілька днів потому я ощасливила Ігоря: він пройшов до фіналу олімпіади з найвищим результатом.”
“Його мрія”, Гафяк Олена


“Мені дуже подобаються свята. Весела атмосфера, усмішки, жарти, конкурси, хороша музика, все це робить життя різнобарвним. Але посправжньому щасливим я себе відчуваю, коли мама і тато поряд. З ними мені затишно й спокійно.

Скоро у неньки свято – її день народження. Я намалюю красиву листівку, а татко подарує великий букет. Всі страви ми приготуємо разом із татусем. Хай рідненька відпочине трішки. А ми її порадуємо”.

“Про мене”, Полонський Артем

 

Довідково:

Дмитро Ружевич, на честь якого започатковано Всеукраїнський інклюзивний літературний конкурс, — 17-річний хлопець-книголюб із села Сергіївка на Донеччині, якому пересування у колісному кріслі не завадило стати рекордсменом України та отримати звання “наймолодшого директора приватної бібліотеки”.

 

Український інститут книги – державна установа при Міністерстві культури та інформаційної політики України, покликана формувати державну політику у книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном.

 

, переглядів: 334

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *