Як у Рівному вшанували пам’ять жертв Голокосту

28.01.2019

Як у Рівному вшанували пам’ять жертв Голокосту

Голокост, або іншими словами “всеспалення” – страшна дата в історії для усіх нас. Переслідування та масове знищення євреїв у роки Другої Світової війни. Початок масових розстрілів євреїв в Україні розпочався влітку 1941 р. За період з 1941 до 1945 року на українських землях загинуло близько 900.000  євреїв.
На Рівненщині масові вбивства євреїв у Сосонках відбулися на початку листопада 1941 р. у Сосонках. Протягом 2–3 днів було вбито 17,5 тисяч євреїв Рівного.
“…Того страшного 7 листопада 1941 року вранці юрба людей прибула на вказане місце. Вітер збивав з ніг, поперемінно йшов дощ зі снігом, холод пронизував до кісток. Була надія, що акцію буде скасовано, що німці через погану погоду змінять плани, але так не сталося. За винятком тих, хто мав, як твоя родина, Люсю, пронумеровану карту праці, або тих, хто сховався в підвалах, або тих, хто втік у село, 18 тисяч рівненських євреїв, старших людей, жінок, чоловіків і дуже багато дітей, молоді, навіть щасливих власників трудових карток, які не хотіли роз’єднуватися зі своєю родиною, думали, що їх переселяють. Хворих і калік зі шпиталю було завантажено на спеціальні дерев`яні вози.

Вулиця 3 Мая, названа тепер Адольф Гітлер — Штрасе, була закрита для руху. Маса людей рушила колоною, потім безладно, з торбами, мішками та валізами, тремтячи від холоду, повз Грабник, звідки в мирний щасливий час піднімалися оглядати панораму Рівного і околиць… А далі до лісу Сосонок, перед війною — місця пікніків та прогулянок.

 

Було щораз вітряніше, падав тяжкий сніг. Колону з 18 тисяч охороняли гітлерівці з батогами та собаками, люди грузли в снігу, болоті, калюжах, але посувалися до місця.
За євреями, які намагалися вискочити з колони, відразу летіла куля. Тим, хто не міг іти далі, було наказано лягати на землю. Їх розстрілювали в шию.

…Коли велика колона євреїв Рівного різко повернула з дороги в напрямку Сосонок, було помітно серед рідких дерев п`ять глибоких ровів, кожен 30 метрів завдовжки і 3 метри завглибшки. Натовп завмер зі страху. Німецькі охоронці та поліціянти оточили стислим колом змучених людей так, щоб ніхто не зміг утекти. Чоловіки, жінки, діти повинні були роздягнутися та рівно скласти свої речі у стоси з тисячами пар взуття, одягу та білизни. Мокрі євреї стояли, похитуючись, тремтіли від холоду, дивлячись на викопані для них рови.

Різко усіх огорнув нелюдський розпач і відчуття близької смерті. Стихли нарікання та благання про помилування. Без крику і плачу з суворим виразом обличчя люди обнімалися і цілувалися з близькими, деякі забавляли дітей на руках у батьків, щось їм співали, показували на небо…”- у своїй книзі “Ти мусиш повернутися”, описує Марія Штаубер.
“- За свідченням одного з німецьких офіцерів під час розтрілу люди чекали на свою смерть на дворі і 6 тис. дітей замерзли за ніч. До п’яти ям, про які ми знаємо, було викопано додаткові 4 ями, де ці діти були поховані. Тому зараз повстає питання про додаткове обстеження меморіалу, де можуть бути ці ями.”- розповідає Генадій Георгович Фраєрман голова єврейської громади Рівного.
За кількістю жертв цей злочин став третім на теренах сучасної України після розстрілів у Бабиному Яру (Київ) та Кам’янець-Подільському.
Ще один розстріл відбувся в межах Костопілю, де у ніч з 13 на 14 липня з Рівного на розстріл вивезли 5 тис. євреїв.
27 січня у єврейській общині було організовано виставку та перегляд фільму про Голокост. Вшанувати пам’ять до єврейської общини прийшла армянська громада.
Жорстокість та біль того часу пронизує моє серце, адже він не оминув мабуть жодної єврейської родини з нашого міста. Це й біль вкарбувався в нашу пам’ять… 115 тис. євреїв було вбито на Рівненщині.
27січня День Пам’ять Жертв Голокосту …ми пам’ятаємо та молимося ….

переглядів: 106

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *